Klinika Witaminowa Warszawa, ul. Stawki 4b
Zadzwoń do nas: tel. (22) 637 56 33 tel. 504 312 320

Sport

 

Sport

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
  • Poprawa wydolności
  • Wzrost energii
  • Szybsza Regeneracja

Dzięki kroplówkom witaminowym uprawianie sportu nabierze dla Ciebie nowego wymiaru!

Uprawiasz sport? Jesteś aktywny? Budujesz masę mięśniową? Pamiętaj, że musisz zwracać szczególną uwagę na prawidłowy poziom witamin i minerałów w organizmie. Ogromne znaczenie mają dla Ciebie przede wszystkim witamina C i witaminy z grupy B. Ich brak odpowiada za wszelkie skurcze w nogach, ramionach, bóle stawów i mięśni, a także uczucie zmęczenia i rozdrażnienie. Dlatego, jeśli chcesz być w dobrej formie i czerpać przyjemność z uprawiania sportu przygotuj się solidnie i dostarcz swojemu organizmowi dawkę niezbędnych witamin. To one napędzają Twoje ciało, a zarazem je regenerują!

Aby sport był zdrowy, dawał Ci przyjemność i satysfakcję, przestrzegaj dwóch zasad:

  • dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu;
  • dostarczaj niezbędnych witamin i minerałów;

Co się dzieje z organizmem podczas wysiłku fizycznego

Nieodłącznym elementem uprawiania sportu jest wysiłek fizyczny. Podczas pracy mięśni dochodzi do spalania składników energetycznych  w  efekcie czego powstają znaczne ilości ciepła, które muszą zostać usunięte, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu. Wiąże się to z utratą wody ustrojowej, gdyż oddawanie nadmiaru ciepła następuje poprzez  poszerzenie naczyń krwionośnych, parowanie przez powierzchnię skóry oraz pocenie się.

Wraz z potem tracona jest największa ilość wody, a wraz z nią substancje jak np.: sód, chlor, kwas moczowy, mocznik, aminokwasy czy glukoza.

Objawy odwodnienia organizmu

Na skutek intensywnego  treningu pocenia się i utraty wody może dojść do przesunięć płynowych w zakresie przestrzeni zewnątrz i wewnątrzkomórkowej. Pojawiają się wówczas charakterystyczne objawy odwodnienia, takie jak: uczucie pragnienia, suchość w jamie ustnej, upośledzone wydzielanie śliny, zaczerwienienie skóry, rozdrażnienie, zaburzenia koordynacji ruchów oraz ogólne osłabienie. W ustroju zmniejsza się objętość krwi krążącej i zwiększa się jej lepkość, co dodatkowo obciąża układ krążenia.

W odpowiedzi na zachodzące zmiany, organizm dąży do zatrzymania niezbędnej ilości wody, poprzez zmniejszenie objętości wydalanego moczu. W efekcie nerki wytwarzają małe ilości zagęszczonego moczu, co może sprzyjać rozwojowi kamicy nerkowej. Ponad to niedostateczna produkcja moczu jest przyczyną zatrzymania w organizmie substancji toksycznych.

Ile płynów tracimy podczas treningu

Podczas godzinnego wysiłku fizycznego dorosły człowiek traci średnio około 1-1,5 litra potu. Intensywny wysiłek fizyczny, np. mecz piłki nożnej czy bieg maratoński może skutkować jeszcze większymi stratami płynów (nawet do 3 – 4 litrów). W każdym litrze wydalonego potu zawarte jest 2,3- 3,4 g NaCl. Po zakończonym wysiłku należy więc dążyć nie tylko do uzupełnienia deficytu wody, ale także brakujących elektrolitów. Ilość traconego potu, czyli tzw. tempo pocenia można oszacować na podstawie następującego wzoru:

Ilość potu utraconego w ciągu godziny = (masa ciała przed wysiłkiem – masa ciała po wysiłku + ilość spożytych napojów – ilość wydalonego moczu) : przez czas trwania wysiłku w godzinach.

Jak uchronić się przed odwodnieniem organizmu podczas uprawiania sportu

O następstwach intensywnego wysiłku fizycznego powinni pamiętać wszyscy, również ci, którzy amatorsko czy dla relaksu podejmują aktywność fizyczną. Warto zastanowić się, w jaki sposób można bezpiecznie i efektywnie przywrócić prawidłowy stan nawodnienia. W organizmie człowieka, a dokładnie w przewodzie pokarmowym, działa kilka mechanizmów odpowiedzialnych za wchłanianie wody. Nie wszystkie jednak substancje płynne podawane do przewodu pokarmowego są w równym stopniu przez organizm przyswajane. Na przykład płyny o zwiększonej osmolarności, jak soki czy niektóre kolorowe napoje gazowane są  zdecydowanie gorzej wchłaniane niż płyny izotoniczne czy o obniżonej osmolarności. Również podanie samej wody lub wody mineralnej nie jest dobrym rozwiązaniem. Picie czystej wody nie dostarcza organizmowi koniecznych składników mineralnych i energetycznych.

Jeżeli natomiast chodzi o wody mineralne, to większość z nich zawiera w swym składzie rozmaite elektrolity, ale ich stężenie i proporcje rzadko pozwalają na wyrównanie strat związanych z wysiłkiem. Powinno się także unikać spożywania wód gazowanych, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla daje uczucie pełności i może powodować mniejsze przyjmowanie płynów. Jeżeli chodzi o napoje zawierające kofeinę, to wprawdzie działają pobudzająco na organizm i niwelują uczucie zmęczenia, ale powodują także wzmożone wydalanie moczu, czyli mogą prowadzić do dalszej utraty płynów lub upośledzać nawodnienie organizmu.

Nawadnianie dożylne – szybka regeneracja odwodnionego organizmu

Dożylne podawanie pacjentowi roztworu soli fizjologicznej lub glukozy to najszybsza metoda wspomagająca leczenie następstw odwodnienia. Nawadnianie dożylne jest stosowane w celu uzupełnienia niedoboru płynów i przywrócenia równowagi elektrolitów, która została zaburzona w wyniku nadmiernej utraty wody podczas wysiłku fizycznego. Organizm człowieka wykorzystuje elektrolity do przewodzenia impulsów elektrycznych z komórki do komórki, dlatego przy umiarkowanym lub ciężkim odwodnieniu może nastąpić zaburzenie jego funkcjonowania. Przywrócenie nawodnienia i poziomu elektrolitów to najszybszy sposób na osiągnięcie równowagi płynów w organizmie.

Wprawdzie sport to zdrowie, ale uprawiając go trzeba mieć świadomość, że wysiłek fizyczny to nie tylko spalanie zbędnych kalorii czy podnoszenie sprawności, ale także zmiany w organizmie, które niewyrównane w porę mogą stać się przyczyną groźnych zburzeń.

Witaminy dla sportowców

Kluczowe, a niestety często lekceważone w diecie sportowca są witaminy i minerały. Zawodnicy często zapominają o odpowiednich ich dawkach, a przecież związki te są katalizatorami wielu procesów biochemicznych organizmu. Sportowcy to osoby, które szczególnie potrzebują witamin z grupy B, witaminy C oraz E. Są to bowiem elementy odżywcze, biorące udział w procesach energetycznych, antyoksydacyjnych i odbudowywaniu enzymów – przy czym należy pamiętać, aby nie przyjmować jednocześnie wszystkich witamin, gdyż ich przyswajalność jest wówczas mocno ograniczona. Najlepszym rozwiązaniem na suplementację witaminową w diecie sportowców jest zastosowanie tzw. koktajli witaminowych dożylnych. Zastosowanie takiej terapii witaminowej pod okiem specjalisty bardzo korzystnie wpłynie na pracę całego organizmu, ponieważ terapie, gdzie występuje witamina B dożylnie dają dużą dawkę witamin lepiej przyswajalnych, niż tak popularne tabletki lub napoje witaminowe. Dobrze zbilansowana dieta, uzupełniona odpowiednim programem suplementacyjnym w istotny sposób może zwiększyć efekty treningowe. W sytuacjach wzmożonego treningu i walki sportowej (wpływ emocji) dochodzi do znacznych wydatków energetycznych oraz deficytu wody, witamin oraz makro- i mikroelementów. Stąd winny być one dostarczone zawodnikom we właściwych ilościach i proporcjach oraz w odpowiednim czasie.

Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia sportowców jest warunkiem optymalizacji treningu, skuteczności walki sportowej, właściwej odnowy biologicznej oraz regeneracji uszkodzonych tkanek, zwłaszcza mięśni.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Zobacz nasze kroplówki

Libido

Dłuższa przerwa w kontaktach seksualnych czy przeżywaniu orgazmu sprawia, że...

B – kompleks

Kompleks witamin z grupy B odpowiada przede wszystkim za prawidłowe...

Magnez

Magnez, zaliczany do najcenniejszych biopierwiastków, pełni w ludzkim organizmie wyjątkową...

Witamina C

Witamina C to inaczej kwas askorbinowy. Właśnie dzięki niej uświadomiono...

Zwalczanie kaca

Kroplówka na kaca, zwalczanie kaca Kompleksowy zestaw niezbędnych witamin z...

Nawadnianie

Woda w organizmie człowieka to najważniejszy składnik budulcowy. Stanowi: 50-55%...

Aminokwasy

Kombinacja aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie jest w stanie...

Chelatacja

Chelatacja (terapia chelatacyjna) to metoda terapeutyczna, polegająca na dożylnym podawaniu...

Ozonoterapia

Ciągle chorujesz? Łapiesz wirusy, a Twoim organizmem zawładnęły drobnoustroje? Nic...

Oczyszczenie wątroby

Złe samopoczucie, utrata sił, przewlekłe zmęczenie, nawracające infekcje i spadek...

Odmładzanie

Kompleksowe połączenie witamin i minerałów sprawi , że znikają oznaki...

Odchudzanie

Witaminy mają zbawienny wpływ na cały organizm i pomagają w...

Regeneracja

Coraz szybsze tempo życia powoduje, że częściej odczuwamy zmęczenie, nie...

Zastrzyk energii

Zapewnia szybki zastrzyk energii do działania, odżywia i rewitalizuje, zwiększa...

Koktajl minerałowy

Minerały są istotnym składnikiem odżywczym. Ich obecność jest konieczna dla...

Koktajl Witaminowy

Kompleksowy zestaw niezbędnych witamin z grupy B, C oraz witamin...

witaminy na odchudzanie, witaminy dożylnie terapia
[easy-contactform id=422]
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone-icon
Rejestracja
icon-open icon-open
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Klinika Witaminowa, ul. Stawki 4b, 00-193 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

terapia chelatowa, centrum medyczne Warszawa
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone-icon
Rejestracja
icon-open icon-open
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Klinika Witaminowa, ul. Stawki 4b, 00-193 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".